System zarządzania magazynem (WMS) to skomputeryzowany system, który pomaga zarządzać zapasami, wysyłką i pobieraniem produktów w magazynie. Może być używany w połączeniu z innymi programami i systemami, takimi jak na przykład: oprogramowanie do planowania zasobów przedsiębiorstwa klasy ERP, systemami realizacji zamówień, zarządzania łańcuchem dostaw SCM, czy też oprogramowaniem do zarządzania transportem TMS. W poniższym artykule przedstawiamy przede wszystkim wady i zalety tego systemu, ale zanim o tym – zwrócimy uwagę też na podstawowe korzyści z wykorzystania tego narzędzia.
System wms korzyści
Systemy zarządzania magazynem mogą pomóc w bardziej efektywnym prowadzeniu firmy. Systemy te, często określane jako WMS, pozwalają zarządzać wszystkimi aspektami działalności magazynowej w jednym miejscu. System WMS może zoptymalizować wykorzystanie przestrzeni poprzez automatyzację takich zadań, jak kompletowanie i pakowanie zamówień, zmniejszenie kosztów pracy poprzez wyeliminowanie potrzeby pracy ludzkiej w niektórych obszarach (np. sortowanie), usprawnienie procesów wysyłki i poprawę zarządzania zapasami. Systemy zarządzania magazynem to świetny sposób na usprawnienie operacji i zapewnienie, że wszystko przebiega bez zakłóceń. Mogą one również pomóc zaoszczędzić pieniądze i czas poprzez automatyzację niektórych zadań, takich jak zarządzanie zapasami lub przetwarzanie zamówień. Programy te mają jednak pewne wady, których należy być świadomym przed zainwestowaniem w jeden – na przykład: mogą nie być kompatybilne ze starszą technologią lub sprzętem, który jest już na miejscu w magazynie; mogą wymagać obszernego szkolenia w imieniu pracowników, którzy będą z nich regularnie korzystać (takich jak personel IT); i mogą nie być odpowiednie dla każdego rodzaju działalności, ponieważ nie wszystkie branże wymagają złożonych systemów kontroli zapasów (jak sklepy detaliczne).
System wms wady i zalety
Jeśli chodzi o zalety systemów zarządzania magazynem, to warto zwrócić uwagę przede wszystkim na takie aspekty jak:
- Poprawa efektywności: WMS umożliwiają automatyzację wielu zadań, co może zwiększyć wydajność magazynu. Dzięki WMS można szybciej przetwarzać zamówienia, zmniejszyć liczbę błędów, zoptymalizować przestrzeń magazynową i zwiększyć rotację towarów.
- Poprawa dokładności: WMS zapewniają dokładne śledzenie stanów magazynowych, co umożliwia szybsze i bardziej dokładne wypełnianie zamówień. Dzięki temu, że każdy ruch produktu jest rejestrowany, możliwe jest uniknięcie błędów przy wydawaniu towarów.
- Poprawa kontroli: WMS umożliwiają dokładne śledzenie ruchu produktów w magazynie, co ułatwia kontrolę nad zasobami. Dzięki temu, można łatwiej monitorować stan zapasów i zminimalizować straty.
- Integracja: WMS mogą być zintegrowane z innymi systemami, takimi jak systemy transportowe lub systemy zarządzania zamówieniami, co ułatwia pracę w całym łańcuchu dostaw.
- Zwiększona wydajność: systemy zarządzania magazynem pozwalają na automatyzację rutynowych zadań, dzięki czemu można poświęcić mniej czasu na wykonywanie w kółko tych samych czynności. Oznacza to, że pracownicy będą mogli skupić się na działaniach o wyższej wartości, które wymagają ich wiedzy, takich jak analiza danych inwentaryzacyjnych lub podejmowanie decyzji o zakupie nowego sprzętu do użytku w magazynie.
- Redukcja kosztów: automatyzacja powtarzalnych procesów prowadzi bezpośrednio do zmniejszenia liczby błędów popełnianych podczas tych procesów (mniej czasu poświęcanego na sprawdzanie pracy, mniej błędów), co przekłada się na obniżenie kosztów ogólnych w porównaniu z ręcznymi metodami wykonywania tych samych zadań. Ponadto wdrożenie systemu WMS pozwala na obniżenie kosztów pracy poprzez wyeliminowanie konieczności interwencji człowieka podczas niektórych części codziennych operacji (takich jak podnoszenie przedmiotów z półek). Dzięki temu pracownicy zyskują czas, który mogą poświęcić na bardziej dochodowe działania, takie jak zarządzanie relacjami z klientami lub przygotowywanie produktów do wysyłki – a jednocześnie zwiększają poziom produktywności w ciągu dnia, ponieważ nikt nie ma zbyt wiele wolnego czasu!
System wms wady przedstawiają się następująco:
- Koszty wdrożenia: systemy zarządzania magazynem mogą być drogie w instalacji, w zależności od potrzeb firmy i złożoności jej operacji.
- Koszty utrzymania: po wprowadzeniu systemu zarządzania magazynem wymaga on regularnej konserwacji, aby zachować aktualność w stosunku do obecnych standardów technologicznych.
- Konieczność szkolenia: wprowadzenie oprogramowania wymaga przeszkolenia pracowników magazynu, co może być kosztowne i czasochłonne.
- Integracja: system WMS może wymagać integracji z innymi systemami, co może być trudne i wymagać zaangażowania zespołu IT.
Wady i zalety systemów zarządzania magazynem – podsumowanie
Systemy zarządzania magazynem oferują szereg korzyści dla właścicieli i operatorów magazynów. Niektóre z najważniejszych korzyści obejmują takie aspekty jak zwiększona wydajność czy redukcja kosztów, ale podejmując się wdrożenia tego oprogramowania, należy liczyć się również z czasochłonnością oraz ogromem nakładu pracy.