Usługami VAS (Value-Added Services) określa się wszystkie czynności odbiegające od standardowych procesów realizowanych na magazynie, a których realizacja nadaje dodatkową wartość wydawanym towarom. Przykładem usług w ramach VAS będzie np. dodatkowe etykietowanie, tworzenie zestawów promocyjnych itp.  

Raportowanie i weryfikacja typowych prac związanych ze składowaniem, kompletacją, przyjęciami czy porządkowaniem magazynu nie stanowi trudności – jest to możliwe dzięki śledzeniu realizacji zadysponowanych zadań przez użytkowników, umożliwiając przy tym weryfikację efektywności ich wykonania. Wyzwaniem jednak staje się raportowanie usług dodatkowych, odbiegających od rutynowych zadań jakie zlecane są na magazynie, a których realizacja często odgrywa kluczową rolę w obsłudze klienta, spełnieniu oczekiwań rynkowych i wymagań jakościowych odbiorców towarów.  

Dlatego w ramach rozwoju systemu WMS Invident przygotowaliśmy raport działań w ramach VAS, dzięki dedykowanemu procesowi rejestracji czynności dodatkowych.   

 

 

Elastyczne budowanie zakresu czynności dodatkowych 

Przygotowany przez nas proces to narzędzie startowe, którego rozwój i

zakres stosowania zależą od naszych klientów i ich indywidualnych potrzeb. W procesie wdrożenia nie jest wymagana analiza procesów VAS w firmie – cała lista czynności konfigurowana jest przez użytkowników końcowych i charakteryzuje się dużą elastycznością. 

Zakres czynności definiowany jest tylko przez uprawione osoby: liderów magazynu lub jego administratorów – wszystko w trosce o bezpieczeństwo przed potencjalnym ryzykiem nadużycia procesu.

 

Skanuj i działaj! 

Proces dedykowany dla VAS oparty jest na dwóch ścieżkach raportowania czasu realizacji czynności. Pierwszą z nich jest zeskanowanie lokalizacji, która rozpoczyna operację rejestracji czasu pracy, aż do chwili zeskanowania lokalizacji docelowej – zakończenia czynności. Taki sposób rejestracji czasu pracy może być przydatny szczególnie do raportowania tzw. pustych przebiegów, czyli np. rejestracji przejazdów wózkiem do innego obszaru magazynowego.  

Drugim sposobem jest zadeklarowanie czasu przez użytkownika poprzez ręczne wprowadzenie czasu wykonania operacji.  

 

 

Raportowanie - czyli analiza rzeczywistych kosztów usług 

Każda czynność zarejestrowana na terminalu może być przeglądana w dedykowanym raporcie, na podstawie którego możemy sprawnie uzyskać informacje: jakie czynności dodatkowe były realizowane na magazynie w danym czasie, kto je realizował i jaki był czas trwania poszczególnych operacji. Dodatkowo umożliwiamy również podsumowanie czasu realizacji danej usługi w miesiącu co pozwala na zarządzanie kosztami procesów VAS w firmie. 

 

To nie wszystko! 

Na tym nie kończy się nasza praca z dodatkowymi usługami magazynowymi.  

Pracujemy nad dalszym rozwojem śledzenia procesów VAS – zachęcamy do dzielenia się z nami swoimi przemyśleniami.  

Dowiedz się więcej o naszym systemie WMS.