Obszary przyprodukcyjne, w standardzie systemu Invident, obsługiwane są dzięki integracji WMS z systemem zewnętrznym klasy MES. Istnieje jednak wiele wyzwań związanych z obsługą błędów i awarii związanych z komunikacją między systemami. W niniejszym artykule przedstawimy rozwiązania tych problemów w najnowszej wersji systemu Invident.
Rozbieżności w przyjętych ilościach
Podczas procesowania automatycznego przyjęcia z produkcji, w przypadku integracji WMS z system MES, użytkownik weryfikujący towary w obszarze przyprodukcyjnym ma możliwość weryfikacji przyjętych towarów wraz z aktualizacją ilości na poszczególnych nośnikach.
W przypadku rozbieżności generowane są dokumenty rozchodowe i przychodowe na zastane różnice. Cały proces weryfikacji odbywa się na terminalu, w lokalizacji przekazania towaru przez produkcję.
Automatyczne rozlokowanie
Kolejnym wyzwaniem obszarów biorących udział w przyjęciach produkcyjnych jest ich ograniczona pojemność. Dzięki prawidłowej konfiguracji strategii składowania towaru na magazynie, ich rozlokowanie z pól przyprodukcyjnych na lokalizacje docelowe przebiega dużo sprawniej – system analizuje przeznaczenie towaru na magazynie i wyznacza lokalizację docelową w zależności od jej wyniku. Wyprodukowany towar może również zostać szybko przechwycony przez system na wydania, otrzymać zadanie na odwiezienia na składowanie, a także może zostać załadowany bezpośrednio na transport.
Znakowanie towaru
Częstym problem procesu przyjęć z produkcji jest słabe oznakowanie towaru. W celu szybkiego zwolnienia lokalizacji przekazania towaru z produkcji, towary słabo lub źle oznaczone trafiają w dedykowane lokalizacje, które umożliwiają ich weryfikację, a także zmianę atrybutów np. weryfikację i nadanie partii oraz ponowny wydruk etykiety.
Weryfikacja wyprodukowanego towaru
Towar pochodzący z procesów produkcyjny może wymagać dodatkowej kontroli jakości. W tym celu wybrane towary mogą zostać zabezpieczone przed wydaniem dzięki dyspozycjom np. systemu zewnętrznego, który wymusi blokadę wyprodukowanej partii. Zablokowany towar może trafić na lokalizacje składowania, skąd zostanie zwolniony do sprzedaży albo może zostać przekierowany bezpośrednio do lokalizacji obsługujących proces kontroli jakości.
Automatyczna identyfikacja towarów
W celu dodatkowej kontroli towaru deklarowanego przez system MES, palety pochodzące z produkcji mogą być oznakowane etykietami RFID, co w połączeniu z danymi awizowanymi przez system MES, minimalizuje ryzyko błędów w procesie przyjęć. Palety wychwycone przez urządzenia RFID zostaną automatycznie zarejestrowane na stanie WMS i będą gotowe do dalszych ruchów na magazynie i wykorzystanie oznaczeń.
Awaryjne przyjęcie z produkcji – ręczna rejestracja palet
System Invident w swoim standardzie oferuje również możliwość ręcznego przyjęcia towaru z produkcji, umożliwiając wprowadzenie wszystkich wymaganych atrybutów w zależności od wymagań towaru. Do pełniejszej kontroli, bazując na zleceniach produkcyjnych, system pobiera część danych z systemów zewnętrznych, co znacząco przyspiesza proces i zabezpiecza przed błędnymi wartościami poszczególnych parametrów przyjęcia. W sytuacji, gdy palety pojawią się w lokalizacji bez zamówień, system również umożliwia ich przyjęcie wraz ze wskazaniem wybranych danych, skąd towar może trafić na lokalizację do wyjaśnienia lub w przypadku braku zastrzeżeń- na regały składowania.
Aby jeszcze lepiej poznać nasz system zachęcamy do przeglądnięcia zakładki WMS Invident, gdzie znajdziesz szczegóły naszej oferty i informacje o wszystkich dostępnych funkcjonalnościach systemu WMS Invident.