Zarządzane transportem jest nadal numerem 1 jeśli chodzi o optymalizowanie wydajności łańcucha dostaw dla wielu firm, które borykają się z problemami rosnących stawek frachtowych, ograniczoności ładunków samochodów, czy też chociażby w kontekście ciągle rosnących wymagań klientów. System tms jest oprogramowaniem komputerowym, które wspomaga pracę kierowców, ale ma również wpływ na koszty – pomaga oszczędzać dzięki takim funkcjom w systemie jak optymalizacja tras. W poniższym tekście podejmiemy próbę opisania najważniejszych, kluczowych korzyści, jakie wynikają z posiadania takiego rozwiązania. Nie można przede wszystkim pominąć znaczenia technologii automatycznej identyfikacji, która pozwala digitalizować procesy w całym łańcuchu dostaw.
System tms to oszczędność kosztów
Po pierwsze jedną z najważniejszych korzyści wynikających z posiadania systemu TMS są oszczędności oraz wzrost, jakiego można doświadczyć wdrażając takie rozwiązanie. Dzięki technologii, która ma wpływ na każdy element łańcucha dostaw, od planowania, realizacji zamówień oraz dostawę i płatności, można konkurować na rynku w skali globalnej. Oszczędność czasu pozwala zmniejszyć koszty pracy oraz zarządzania. Ta zwiększona wydajność pomaga skuteczniej reagować na wymagania klientów. Wszelkie procesy optymalizacyjne pozwalają kształtować odpowiednią strategię operacji oraz udoskonalić wyniki finansowe.
Tms system usprawnia procesy
Po drugie warto zwrócić uwagę na to, że system tms usprawnia procesy transportowe dzięki temu, że pomaga w wyborze odpowiedniego przewoźnika. Dobre oprogramowanie pozwala dostosować towar do przewoźnika, mając wgląd w przesyłki. Wszystkie najważniejsze aspekty łańcucha dostaw są łatwiejsze i bardziej wydajne, gdyż są realizowane w jednym miejscu, a co za tym idzie, to niezawodna komunikacja, dostępność do danych i raportów w czasie rzeczywistym, które z kolei pozwalają odnaleźć błędy, których ręczne wykrycie zajęłoby sporo czasu. Na podstawie dostarczonych danych z analityki oraz raportowania takich jak np. czas dostawy lub spójność danych, można ocenić trafność podjętych decyzji, które będą odgrywały znaczącą rolę w przyszłym planowaniu zdarzeń.
Tms-system wpływa na redukcję zapasów
Niezwykle ważnym tematem, na który warto zwrócić uwagę w kontekście zarządzania transportem, jest redukcja zapasów. Dzięki danym, które dostarcza nam oprogramowanie, można poprawić obsługę klientów, a także upewnić się, że otrzymują oni produkty zawsze na czas. Dane mogą także posłużyć do planowania zapasów z tego względu, że dokładność wysyłki pozwala jeszcze lepiej monitorować popyt oraz prognozować potrzeby konsumentów.
System informatyczny tms zwiększa widoczność
Po czwarte wreszcie należy wyróżnić zwiększenie widoczności działań transportowych dzięki otrzymywaniu powiadomień w czasie rzeczywistym na temat dostarczenia przesyłek, opóźnieniach w transporcie. W trakcie przewozu wiele może się wydarzyć, a dzięki natychmiastowej wiedzy o tych zdarzeniach losowych zyskujemy przewagę, bo możemy od razu podjąć decyzję odnośnie dalszych działań. Śledzenie transportów pozwala zoptymalizować dostarczanie przesyłek.
Oprócz wyżej wymienionych korzyści, które uważamy za najbardziej istotne w odniesieniu do systemu transportowego, warto je na koniec jeszcze raz podsumować, a także zwrócić uwagę na pozostałe korzyści, jakie daje firmom system TMS:
- Usprawnienie wysyłki towarów oraz całej logistyki.
- Obniżenie kosztów.
- Redukcja zapasów.
- Lepsza widoczność procesów w całym łańcuchu dostaw.
- Usprawnienie komunikacji pomiędzy uczestnikami procesów.
- Przyspieszenie procesów w całym łańcuchu dostaw.
- Szybszy rozwój firmy.
- Lepsza obsługa klientów.
- Dokładne śledzenie frachtu.